ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Home / ISITMA VE SOĞUTMA SİSTEMLERİ

Kombi,  Kaskat Sistem,  Sıcak Su Boyler,  Yerden Isıtma,

Radyant Isıtma,  Fabrika Isıtma …


Kombi


Kombi konutunuzun veya iş yerinizin ısıtma ve sıcak su gereksinimini karşılayan bir cihazdır. Bu nedenle kısaca Kombi (İngilizcede Combined/Birleşik) olarak adlandırılırKombi duvara asılabilen, ebatları küçük, hafif, az yer kaplayan, gerektiğinde kolay taşınabilen, sessiz çalışan, kullanıcıya bağımsız ısınma ve sıcak su konforu sağlayan bir cihazdır. Kombi yapımında genel olarak Galvanizli çelik, DKP saç, bakır, alüminyum ve plastik malzemelerden yapılmış parçalardan oluşmaktadır.

 

Kaskat Sistem


Bu sistem merkezi ısıtmalarda kullanılan kazan dairesinin yerini alan aynı görevi yapan bir sistemdir. Bir adet kazanın vereceği ısıyı bir kaç kombiyi birbirine bağlayarak elde edebiliriz. Bu sistemin diğer ismi de yoğuşmalı kaskat sistemidir. Bu sistem kazan yerine kullanılır. Kazan dairesi kurmak ve kazan masrafları daha pahalıya geldiği için kaskat sistemi tercih edilir. Bu sistem aynı zamanda doğalgaz tasarrufu da sağlar. Sistemde tüm kombiler bir beyine bağlanarak kontrollü olarak çalışması sağlanır. Yan yana kurulan kombiler birbirine bağlanır ve istenilen kalorifer suyu sıcaklığına ulaşmak için öncelikle ilk kombi çalışır. Eğer ilk kombi istenilen sürede bu suyu ısıtmıyor ise ikinci kombi devreye girer. Sistemin büyüklüğüne göre kombi sayısı olur ve otomatik olarak devreye girer, devre dışı olurlar. Sistemde gereğinden fazla gaz harcanmaz. Ancak merkezi ısıtma kazanla sağlanıyorsa kaskat sistemi kadar detaycı olmadığından daha fazla doğalgaz sarfiyatı olacaktır.

 

Sıcak Su Boyleri


Degişik ısı kaynaklarından alınan suyu depolamaya, ihtiyaç olundugunda yüksek verimli sıcak su hazırlamaya yarayan mekanik tesisat elemanıdır.
Isı kaynaklarına örnek olarakta buhar kazanı , ısı pompası , güneş kollektörü , sıcak su kazanı veya elektrikli olarakta verilebilir. Boyler, buhar ve kızgın su sistemlerinden gelen buhar ve kızgın su ile, ayrıca güneş kolektörlerinden ve kalorifer sistemlerinden gelen sıcak su ile serpantin beslenerek kısa zamanda ihtiyacınız olan sıcak suyu hazırlar.

 

Yerden Isıtma


Yerden ısıtma sistemi, mekandaki ısı kayıplarını, zemin betonu içindeki borularla ısı kaynağından aldığı enerjiyi zemin altına yayarak dağıtan, zemini dolayısı ile ortamı ısıtan bir ısıtma sistemidir. Ülkemizde 1980 yılından sonra bu yöntemin uygulanmasına geçilmiştir ve binlerce metrekare yerleşme sahası halen bu sistemle ısıtılmaktadır. Sistemde gerekli ısınma kırk ila elli santigrat derecelik ılık su ile sağlanmakta, her cins katı ya da sıvı yanar madde, güneş ışınlarının emilmesi, ısı pompası, güneş enerjisi entegre sistemi gerekli olan enerji ihtiyacını karşılayabilmektedir. Yerden ısıtma sistemi ile homojen bir ısı dağılımı sağlanır. Odalar arasında ısı farkı hemen hemen hiç yoktur. Klasik ısıtma sistemlerinde görülen tavanda ısı birikmesi bu sistem içim söz konusu değildir. Isı, bina yapı elemanların depolandığı için ısıl konfor ani ısı değişimlerinden çok fazla etkilenmez.

 

Radyant Isıtma


                                                                                    Radyant ısıtma sistemleri konusunda insanlar için esin kaynağı yine doğadır. Kış aylarında bulutlu bir havada  dolaştığınızı ve bir anda güneşin bulutların arasından çıktığını düşünün, nasıl tatlı bir sıcaklık hissedersiniz. Hissedilen bu ısınmanın nedeni bir anda 5-10 °C hava sıcaklığı artışı değil, size ulaşmaya başlayan Kızılötesi ışınlardır. Güneş tekrar buluta girdiğinde bu ısınma ortadan kalkacaktır. İşte aynı düşünceden yola çıkarak “Radyant Isıtma Sistemleri” tasarlanmıştır. Bu sistem aynen doğada olduğu gibi ortam havasının ısıtılması yerine kişilerin doğrudan konfor sıcaklığını hissetmelerini sağlamaktadır. Radyant ısıtma sistemi uygulamalarında ısıtıcıların uygun yerleşimi işe mekan içindeki tüm bölgelerin yada sadece istenen bölgelerin ısıtılabilmesi mümkündür. 

 

Fabrika Isıtma


Her sektörde rekabetin yoğun olduğu günümüzde işletmeler maliyetlerini düşürmek için öncelikle genel giderlerini kontrol etmektedirler. Bu kalemlerden bir tanesi de ısıtma giderleridir. Klasik ısıtma sistemleriyle mukayese edildiğinde yeni nesil ısıtma sistemlerinin   %30 ile %55 arasında tasarruflar sağladığı görülmektedir. Bu oran büyük işletmeler için çok büyüktür ve sistemlerin ilk yatırımları pahalı olsa bile (ki günümüzde teknolojilerinden dolayı ucuzlamıştır)aradaki farkı birkaç yılda çıkarıp kendilerini çok kısa sürede amorti etmektedirler. Ayrıca radyant ısıtıcılar ya da direk yakmalı gazlı hava ısıtıcıları; çok kısa sürede kurulumlarının yapılabilmesi, çabucak ısıtması, işletmesini besleyecek ve kontrol edecek personele ihtiyaç duymaması, tesisin elektrik alt yapısına etki edecek elektrik tüketimi olmaması ya da arıza durumunda tüm sistemi devre dışı bırakmaması gibi birçok avantaja sahiptir. Hangi ürünlerin seçileceği ve toplam kapasitenin ne olacağı bir uzman tarafından belirlenir. Çünkü bölgenin iklim şartları, binanın yüksekliği ve iletimsel özellikleri, iç ortam konfor şartları, hava değişimi, mesai durumu, stok / çalışma alanları gibi birçok parametre göz önünde bulundurularak uygun ürün seçilir.